International Conference On Preconditioning Techniques For Scientific And Industrial Applications

17-19 June 2015
Eindhoven, The Netherlands

Conference Programme

The registration desk and all lecture rooms are in the Auditorium building of the Eindhoven University of Technology

Next to the lectures several posters are presented: So far also digitally available are: Song, ...

Program in excel (3 different views): (sorted on location and time); (sorted on names of speakers); (sorted on lecture rooms)

Date/Sess.

Time

Activity

Speakers/Presentations

Location

17/6

08:00 – 09:00

Registration (Plenary)

 

Congresbalie (inside Auditorium)

 

09:00 – 09:15

Opening (Plenary)

 

Blauwe Zaal

 

09:15 – 10:00

Invited talk

Ruede

Blauwe Zaal

 

10:00 – 10:45

Invited talk (Plenary)

Pestana

Blauwe Zaal

 

10:45 – 11:15

Coffee break (Plenary)

 

Voorhof

 #1

11:15 – 12:45

Minisimposium 1: Fluid Flow Problems

Wubs, Baars, Song

Blauwe Zaal

 #2

11:15 – 12:45

ILU type methods

Rafiei, Duintjer Tebbens, Napov

AUD 14

 

12:45 – 13:45

Lunch (Plenary)

 

Senaatszaal

 

13:45 – 14:30

Invited talk (Plenary)

Nataf

Blauwe Zaal

 #1

14:30 – 15:30

Minisimposium 1: Fluid Flow Problems

Liao, Bu

Blauwe Zaal

 #2

14:30 – 15:30

Porous Media

Hajibeygi, Jonsthovel

AUD 14

 

15:30 – 16:00

Tea break(Plenary)

 

Voorhof

 #1

16:00 – 18:00

Minisimposium 2: Preconditioners for coupled systems

Zulehner, Bosch, Michael Wathen, Pearson

Blauwe Zaal

 

 #2

16:00 – 18:00

Parallel solution methods

Genseberger, Reps, Thies, de Sturler

AUD 14

 

Date/Sess.

Time

Activity

Speakers

Location

18/6

09:00 – 09:45

Invited talk (Plenary)

Serra-Capizzano

Blauwe Zaal

 

09:45 – 10:30

Invited talk (Plenary)

Chow

Blauwe Zaal

10:30 – 11:00

Coffee break (Plenary)

 

Voorhof

 #1

11:00 – 12:30

Industrial applications/Electromagnetics

Schoenmaker, Peters, Botchev

Blauwe Zaal

 #2

11:00 – 12:30

Computational Fluid Dynamics

Szyld , Reusken

AUD 13

 #3

11:00 – 12:30

Singular/Industrial problems

Mercier, Morikuni, Erlangga

AUD 15

 

12:30 – 12:45

Group photo (Plenary)

 

AUD outside (**)

 

12:45 – 13:30

Lunch(Plenary)

 

Senaatszaal

 #1

13:30 – 15:30

Minisimposium 2: Preconditioners for coupled systems

Klaij, Vuik, Olshanskii, Rhebergen

Blauwe Zaal

 #2

13:30 – 15:30

Parallel solution methods II

Haferssas, Notay, Martin, Andy Wathen

AUD 14

 

–

Walk to from Auditorium (Dutmalapad) to Van Abbe Museum (***) and Street view of the entrance

 

 

17:00 – 18:00

Guided Tour

 

Van Abbe Museum

 

18:00 – 18:30

Drinks

 

Van Abbe Museum

 

18:30 – 19:30

Special Highlight lecture: 40 Years of preconditioning …

Van der Vorst, Meijerink

Van Abbe Museum

 

20:00 – 22:00

Conference Dinner

 

Mei Ling

(**): Group photo location: Staircase of the "conference entrance" of the Auditorium building, at the building's south-side

(***): The conference Van Abbe Museum entrance is the Van Abbe Museum back entrance, which is situated at the last white circle with black rim on the google map's walking trajectory, before the Mei Ling restaurant

 

Date/Sess.

Time

Activity

Speakers

Location

19/6

09:00 – 09:45

Invited talk (Plenary)

Rommes

Blauwe Zaal

 

09:45 – 10:30

Invited talk (Plenary)

VandeWalle

Blauwe Zaal

 

10:30 – 11:00

Coffee break

 

Voorhof

 #1

11:00 – 12:30

Indefinite problems

Scott, Rees, Lungten

Blauwe Zaal

 #2

11:00 – 12:30

Schroedinger equations

Vuik, Cools, Yang

AUD 13

 #3

11:00 – 12:30

Control/Statistics/Magn Hydrodynamics

Stoll, Gaaf, Phillips

AUD 09

 

12:30 – 13:45

Lunch(Plenary)

 

Senaatszaal

 

13:45 – 14:30

Invited talk (Plenary)

Maclachlan

Blauwe Zaal

 #1

14:30 – 15:30

Convection diffusion problems

Palitta, Gervang

Blauwe Zaal

 #2

14:30 – 15:30

Computational Fluid Dynamics II

He

AUD 02

 #3

14:30 – 15:30

Imaging

Schenkels

AUD 09

 

15:30 – 16:00

Tea break(Plenary)

 

Voorhof

 #1

16:00 – 18:00

Convergence analysis

Bai, Qiu, Dillon

Blauwe Zaal

 #2

16:00 – 18:00

Inverse Approximation

Bollhoefer, Huckle, Wan

AUD 02

 #3

16:00 – 18:00

Nested, balancing, decomposition algorithms

Baumann, Zwaan, Shen

AUD 09

 


Last modified by Enna van Dijk.
This page is maintained by Enna van Dijk.