/
W&I
/
Mathematics
/
Discrete Mathematics
/
Eindhoven Discrete Math Seminar
Eindhoven Discrete Math Seminar
Time, Place and Intent
Planned Lectures
Tentative Lectures
Lectures given in
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
Lectures given in 2007
January 17
(A) (14:30) Dan Roozemond:
Conjugation in groups of Lie type
(A) (15:35) Jean-Pierre Tignol:
From cubic resolvents to geometry over the field with one element
January 24
(A) (14:30) Dion Gijswijt:
Fractional matroid matching
January 31
(A) (14:30) Tobias Müller:
Circular choosability
(A) (16:00) Vincenzo Bonifaci (PhD Defense):
Models and algorithms for online server routing
February 7
(A) (14:30) Lionel Elie Mamane:
tmEgg: Documented-oriented interaction with the Coq theorem prover
(A) (15:35) Renaud Rioboo:
Managing certifications in FoCaL
February 14
(A) (13:30) Leo van Iersel:
Combinatorial problems in genetics
(A) (14:30) Johnny Edwards:
Closest points in lattices
February 28
(A)(14:30) Bas Edixhoven:
Computation of étale cohomology and some applications
March 7
(A)(14:30) Peter Birkner:
Divisor Class Halving on Hyperelliptic Curves
(A)(15:35) Lenny Taelman:
The Triply Punctured Projective Line
March 14
No seminar because of the minicourse
Gibbs sampling, alternating projections, and orthogonal polynomials
by Persi Diaconis
March 21
No seminar because of the minicourse
Games, networks and algorithms
by Christos Papadimitriou
March 28
(A)(14:30) Leen Stougie:
Modes and cuts in metabolic networks: complexity and algorithms
(A)(15:35) Karen Aardal:
Lattice based extended formulations for integer linear equality systems
April 4
(A)(15:35) Aart Blokhuis:
Snevily's conjecture about abelian groups
April 11
No seminar because of the
Dutch mathematical congres
in Leiden
April 18
No seminar because of the
MariusFest
in Groningen
April 25
(A)(14:30) Daniel J. Bernstein:
Elliptic vs. hyperelliptic, part 1
(A)(15:35) Tanja Lange:
Elliptic vs. hyperelliptic, part 2
May 2
(A)(14:30) Willem Haemers:
3-chromatic distance-regular graphs
(A)(15:35) Andries Brouwer:
Comparing languages
May 8
(A)(14:00) Alexander Premet:
Symmetric invariants of centralisers in semisimple Lie algebras
(A)(16:00) Erik Postma:
From Lie algebras to geometry and back
(PhD defense in Aud 4)
May 16
(A)(14:30) Khaled Elbassioni:
Generating vertices of polyhedra and related monotone generation problems
May 30
Jesus De Loera:
Systems of (non-linear) Polynomial Equations in Combinatorial Optimization
(A) (14:30) Part I: Non-linear Encodings of Combinatorial Problems
(A) (15:35) Part II: Nullstellensätze and Positivstellensätze
May 31-June 1
DIAMANT/EIDMA Symposium
in Heeze
June 6
(A) (14:30) Ralf Gramlich:
Iwasawa decompositions of groups with an
F
-locally split root group datum
(A) (15:35) Knots:
(15:35) Ab van der Roest:
The Kauffman Bracket Polynomial
(16:00) Dan Roozemond:
Some notes on the Vogel Algorithm
June 13
(A) (14:30) Mihaela Popoviciu:
Polynomials, invariants and computer algebra
(A) (15:35) Hennie Poulisse:
Algebraic oil
June 20
(A) (14:30) Scott Murray
Recognition of Lie algebras
(A) (15:35) Tyrrell McAllister:
Coefficient functions of Ehrhart quasi-polynomials
June 27
No seminar because of the EIDMA/DIAMANT course on
Algebraic Statistics
by Seth Sullivant
July 4
(A) (15:35) Matthias Mnich:
Minimal and minimum feedback vertex sets in tournaments
September 5
(A) (15:35) Arjeh Cohen:
A very symmetric amalgam for G2(F)
September 19
(A) (14:30) Bas Spitters:
A simple constructive proof of Gelfand duality for C*-algebras
(A) (15:35) Bas Spitters:
A topos presentation of algebraic quantum theory
October 3
(A) (15:35) Stefan Maubach:
Locally finite polynomial maps
October 4
(A) (16:00) Ellen Jochemsz:
Cryptanalysis of RSA variants using small roots of polynomials
(PhD defense)
October 17
(A) (15:35) Aart Blokhuis:
Solution of the Kakeya problem in the plane
October 24
(A) (14:30) Jan Draisma:
Tropical Geometry I
(A) (15:35) Steven Kelk:
Worst-case optimal approximation algorithms for maximizing triplet consistency within phylogenetic networks
October 29
(A) (16:00) Andrey Sidorenko:
Design and Analysis of Provably Secure Pseudorandom Generators
October 31
(A) (14:30) Kerstin Hept:
Tropical bases by regular projections, I
[
slides
]
(A) (15:35) Kerstin Hept:
Tropical bases by regular projections, II
[
slides
]
November 21
(A) (15:35) Jan Draisma:
Tropical Geometry II
November 29-30
DIAMANT/EIDMA Symposium, Kontakt der Kontinenten
in Soesterberg
December 12
(A) (15:35) Alberto Marchetti Spaccamela:
Balanced Cut Approximation in Random Geometric Graphs
December 19
(A) (15:35) Vincenzo Bonifaci:
The Impact of Stackelberg Routing in General Networks