Noon seminar

The informal research seminar of the ALGO and AGA groups. Talks last roughly 25 minutes, with five extra minutes allocated for discussion. Many presentations are focussed on recent conference presentations, or practice talks for upcoming conferences. New members are often asked to give an overview of their field of research. Talks given by invited speakers may take up to 45-60 minutes including questions.

To be kept up-to-date about noon seminar presentations, please subscribe to the algoseminar-l mailing list.

All noon seminar schedules: 2018 · 2017 · 2016 · 2015 · 2014 · 2013 · 2012 · 2011 · 2010 · 2009 · 2008 · 2007 · 2006 · 2005

 

Previous Talks:

Quartile 2:
Time: Tuesday 11:30-12:00

Date Room Speaker Title
Nov 9 Monday
11:30-12:15
MF 14 Anna Lubiw Flattening and Unfolding Convex Polyhedra
Nov 10 Tuesday MF 4 Bart Jansen Fine-grained complexity and algorithm design
Nov 17 Tuesday MF 11 Sandor Kisfaludi-Bak On the number of touching pairs in a set of planar curves
Nov 23 Monday
11:30
MF 13 Dirk Gerrits Algorithmic Challenges in Circuit Board Assembly
Nov 24 Tuesday MF 4 Mehran Mehr CANCELLED
Nov 24 Tuesday
9:30-10:00
MF 14 Hugo Snel Cache-efficient algorithms for finite-element methods on arbitrary discretizations
Nov 30 Monday
16:00-16:30
MF 14 Marieke Zantema Compatible paths on point sets with two convex layers
Dec 8 Tuesday MF 4 Aleksandar Markovic Bin Packing and Discrepancy
Jan 12 Monday
11:30
MF 12 Mikkel Abrahamsen Common Tangents of Two Simple Polygons in Linear Time and Constant Workspace
Jan 19 Monday
11:30
MF 12 Irina Kostitsyna CANCELLED
Jan 26 Monday
11:30
TBA Bettina Speckmann CANCELLED

Quartile 1:
Time: Tuesday 11:30-12:00

Date Room Speaker Title
Sep 7 Monday
13:00-13:30
MF 12 Tim Ophelders Computing the Similarity Between Moving Curves (Practice talk ESA)
Sep 8 Tuesday
13:00-13:30
Zwarte Doos 1.03 Colin Lambrechts Visibility Index Computations on Grid Terrains
Sep 10 Thursday
11:30
MF 12 Astrid Pieterse Sparsification Upper and Lower Bounds for Graphs Problems and Not-All-Equal SAT (Practice talk IPEC)
Sep 17 Thursday
14:00-14:30
MF 12 Hugo Snel Cache-efficient algorithms for finite element methods
Sep 28 Monday
13:00-13:30
MF 02 Hans Bodlaender Embedding small treewidth graphs in 2^O(n/log n) time
Oct 9 Friday
11:30
MF 12 Elena Khramtcova On the cluster Voronoi diagrams
Oct 13 Tuesday MF 11 Arthur van Goethem CANCELLED
Oct 20 Tuesday
11:30-12:15
MF 12 Erin Chambers Flows in 1-crossing-minor-free graphs

Quartile 4:
Time: Tuesday 11:30-12:00

Date Room Speaker Title
Apr 20 Monday
13:00-13:30
MF 6.131 Per Kuijpers Kinetic Geometric Problems with Smoothness Constraints
Apr 20-24 TBA MF 12 Herman Haverkort CANCELLED
May 7 Thursday
11:30
MF 13 Willem Sonke Visualing event logs using graph-drawing techniques
May 11 Monday
11:30
MF 15 Colin Lambrechts Visibility Index Computations on Grid Terrains
May 18 Monday
13:00-13:30
MF 6.131 Jasper Brekelmans CANCELLED
May 19 Tuesday MF 15 Rafael Cano Mosaic Drawings and Cartograms
May 22 Friday
11:00-11:30
MF 14 Astrid Pieterse Sparsification Lower Bounds
Jun 2 Tuesday
11:30-12:30
MF 15 William Mackaness The spatial Turing test in the context of urban exploration systems
Jun 3 Wednesday
13:00-13:30
MF 9 Jasper Brekelmans GlamMap: visualizing library metadata
Jun 9 Tuesday MF 15 Michel Cijsouw Embedding travel time cues in schematic maps
Jun 11 Thursday
14:00-14:30
MF 3.119 Tim van Lieshout New results on feed-link placement
Jun 16 Tuesday
11:30-12:15
MF13 Erin Chambers Measuring curve similarity using minimum area homologies
Jun 18 Thursday
13:00-13:30
MF 14 Sander Verdonschot TBA
Jun 26 Friday
15:00-15:30
MF 11/12 Willem Sonke CANCELLED
Jun 26 Friday
13:00-13:30
MF 11/12 Thom Castermans Visualizing Descriptive Status of Languages
Jul 7 Tuesday MF 14 Roel van Happen Enhancing schematic maps for improved route planning
Jul 8 Wednesday
11:30
MF 6.132 Ronald van Zon Real-Time Collision Detection for Multiple Packaging Robots Using Monotonicity of Configur
Jul 21 Tuesday
15:00-15:30
MF 9 Astrid Pieterse Sparsification Upper and Lower Bounds For Graph Problems and Not-All-Equal SAT
Aug 14 Friday
13:00-13:30
MF 11/12 Willem Sonke Power graph visualizations for event logs
Aug 14 Friday
10:00-10:30
MF 11/12 Chris Hoedemakers Geometric Spanner Networks
Aug 17 Monday
14:00-14:30
MF 3.122 Luuk de Visser Point-Feature Labelling in the 1-Slider Model: A Fixed-Parameter Tractable Algorithm
Aug 17 Monday
10:00-10:30
MF 3.122 Michel Cijsouw Embedding Travel Time Cues in Schematic Maps

Quartile 3:
Time: Thursday 11:30-12:00

Date Room Speaker Title
Feb 5 Thursday MF 12 Arthur van Goethem On Streams and Incentives: A Synthesis of Individual and Collective Crowd Motion
Feb 19 Thursday MF 12 Tim Ophelders The complexity of Snake
Feb 26 Thursday MF 12 Jasper Brekelmans GlamMap: visualizing library metadata
Mar 5 Thursday
11:00-13:00
MF 12 Quirijn Bouts
Thom Castermans
Tim Ophelders
Willem Sonke
Practice talks EuroCG
Mar 6 Friday
13:00-16:00
MF 13 Mark de Berg Partition Trees
Lecture series
Apr 2 Thursday MF 13 Quirijn Bouts TBA
Apr 9 Thursday - No seminar TBA
Apr 16 Thursday MF 3.119 Kevin Verbeek TBA

Quartile 2:
Time: Monday 13:00-13:30

Date Room Speaker Title
Jan 5 Monday MF 2 Ali Mehrabi The intersection searching problem
Jan 19 Monday MF 3.141 Max Konzack Visualizing Interactions in Trajectories